top of page
Музика, зцілює тіло і душу

 

     Про благотворний вплив класичної музики на людину говорять вже давно. Вагітним навіть радять слухати таку музику, щоб малюк добре розвивався і зміг розкрити свої таланти. А з 90-х років XX століття з'явилася просто дивовижна інформація про унікальний вплив на людський мозок музики Моцарта. Незвичайне вплив назвали ефектом Моцарта. До цих пір вчені сперечаються про природу цього явища. Тим не менш, вже зібрані дуже цікаві факти.

    Перші досліди в цьому напрямку були проведені на щурах. Два місяці їх "змушували" по 12 годин на добу слухати одне і те ж – соната до-мажор Моцарта.

У результаті щури "порозумнішали" і стали пробігати лабіринт на 27% швидше і робили значно менше помилок (на 37%), ніж звичайні пацюки. Що стосується людей, то тут вчені досліджували активність мозку за допомогою магнітного резонансу. Дослідження показали, що будь-яка музика впливає на людський мозок. Тобто вона збуджує ту ділянку, який є слуховим центром. У деяких випадках також порушувалися ділянки мозку, пов'язані з емоціями. Але ТІЛЬКИ прослуховування музики Моцарта активізувало практично ВСЮ кору. Як образно висловилися вчені, практично вся кора головного мозку починала світитися.

Активізація кори головного мозку

     Сила впливу музики Моцарта на головний мозок науково доведена за двома напрямками: частоті зміни ритму і власне по частоті звуку.

 

    Перше пов'язано з тим, що наш мозок має цикли у своїй роботі. Нервова система, зокрема, має ритм 20-30 секунд. Вчені припустили, що резонанс у корі мозку можуть викликати звукові хвилі, що коливаються з тією ж частотою. В Університеті штату Іллінойс проаналізували частотні характеристики музики майже 60 різних композиторів на предмет того, як часто у творі зустрічаються хвилі довжиною 20-30 секунд. Коли зібрали всі дані в одну таблицю, виявилося, що автори примітивної поп-музики потрапили в самий низ, а ось Моцарт зайняв перше місце зверху.

 

   Саме в його музиці з її неповторними нюансами, переливами і перетіканням звуків 30-секундні хвилі повторюються ЧАСТІШЕ, ніж в будь-якій іншій музиці. Тобто в цій музиці витриманий заповітний 30-секундний ритм "тихо-голосно", що відповідає біоритмам нашого мозку.

З іншого боку, доведено, що найбільший резонанс у корі мозку отримують звуки високої частоти (3 000 – 8 000 гц). А твори Моцарта буквально насичені звуками високої частоти.

Наукові теорії

       Активізація кори головного мозку – не просто наукове диво. Це об'єктивний процес, який стимулює розумові процеси і покращує пам'ять. Підвищена мозкова активність значно підвищує інтелектуальний рівень людини. Американські вчені показали, що, якщо прослухати музику Моцарта всього лише 10 хвилин, то IQ зросте майже на 8-10 одиниць. Так в університеті Каліфорнії був проведений цікавий експеримент, як впливає музика на проходження студентами тесту. Були відібрані 3 контрольні групи:

 

1 – сиділи в цілковитій тиші;

2 – слухали аудіокнигу;

3 – слухали сонату Моцарта.

 

Всі студенти проходили тест До і Після експерименту. В результаті студенти поліпшили свої підсумки

 

1 – на 14%;

2 – на 11%;

3 – на 62%.

 

         Вражаючі результати, чи не правда?!

 

        Європейські вчені довели, що під дією музики Моцарта розумові здібності підвищуються, не залежно від того, як до неї ставиться (подобається вона чи ні). Навіть після 5 хвилин слухання у людей помітно збільшується концентрація і зосередженість.

Особливо сильно впливає ця музика на дітей. Діти розвивають свій інтелект значно швидше. У США вели спостереження за дітьми в протягом 5 років. У тих дітей, які відвідували уроки музики 2 роки поспіль, спостерігався значний розвиток просторового мислення.

У дорослих же ефект впливу має значну інерцію. У одних активність мозку пропадала з останніми звуками. В інших ефект зберігався довше, але потім мозок знову повертався у вихідний стан. Звідси висновок – треба постійно підтримувати молодість.

Музика, підвищує інтелект

        Перш за все, високі звуки зміцнюють мікроскопічні м'язи середнього вуха, що призводить до поліпшення слуху та мови. І наш приклад про це.

 

        Напевно, мало хто знає, що всесвітньо відомий актор Жерар Депардьє в 60-ті роки мав сильний дефект: він заїкався і мало що пам'ятав. На щастя, в його житті зустрівся лікар, який визначив, що у Жерара серйозні проблеми з середнім вухом, і приписав йому... кілька місяців щоденного слухання по 2 години музики Моцарта. Результат був приголомшливим, і ми всі його знаємо.

      

       Жерар повністю позбавився від заїкання, поліпшив свою пам'ять, що дозволило йому стати великим актором. Потім він скаже: «До зустрічі з Томатісом я не міг промовити до кінця жодної пропозиції. Він допоміг надати завершеність моїм думкам, навчив мене синтезу і розуміння самого процесу мислення».

Сподіваємося, що ця стаття викликала у вас бажання слухати Моцарта. У Канаді на державному рівні на міських площах відіграють твори Моцарта (щоб знизити кількість аварій). У нас же на вулицях ви не почуєте класичну музику. Та у нас навіть важко знайти радіостанцію з нормальною музикою. Але що вам заважає робити собі хоча б нетривалі сеанси музикотерапії з дивовижної музики Моцарта.

Вражаючий приклад торжества впливу музики Моцарта

Прослуховування музики на

bottom of page